Taşkın Topaloğlu:http://dikmentaskintopaloglu.blogspot.com/
Gülsüm Doksanyedi:http://glsmdksnd.blogspot.com/
Necmiye Şentürk:http://dikmennecmiyesenturk.blogspot.com/
Nurdan Durukan:http://dikmennurdandurukan.blogspot.com/
Rabia Kibar:http://dikmenrabiakibar.blogspot.com/
Serdal Gürbüz: http://serdalgurbuz.blogspot.com
Mustafa Taş:http://mustafatas.blogspot.com/
Sultan Tanrıverdi: http://dikmensultan.blogspot.com
Sibel Güler: http://dikmensibelguler.blogspot.com
Atilla Topaloğlu: http://dikmeneatillatopaloglu.blogspot.com
Tolga Turgut http://dikmenemltolgaturgut.blogspot.com/
Selda Akkent: http://dikmeneogrenme2-dikmenseldaakement.blogspot.com/
Özgül Kılınç : http://ozgule-learning.blogspot.com
Nigar Zeliha Özel: http://z-ozel.blogspot.com
26 Nisan 2010 Pazartesi
E-Öğrenme 5. Gün Etkinlikleri
E-Öğrenme 5. Gün Etkinlikleri
5. GÜN
Amaç:
• Öğrenciler için farklı motive etme yöntemleri kullanır.
• Karışık-blended bir ders oturumu planlar.
• Niteliğini tamamlamak için geleceğe yönelik adımlar atar.
• Dersin değerlendirmesini yapar.
Amaç:
• Gruba sunulan motivasyon kaynağı/yöntemi sunusunun video kaydı.(Seçmeli)
• Örnek ders planı. (Değerlendirme kriteri 9.1)
• Dersen kazanımlarının video günlüğü. (Değerlendirme kriteri 7.1)
5. Günün sonunda yansıtma:
5.1 Daha sonra ne yapacağını planlamaya başlama
- Hangi sınıf için ders planı yapacağını belirle
- Bu sınıfı seçme nedenleri neler?
- Öğrenciler üzerinde nasıl bir etkisi olacağını düşünüyorsunuz?
- Ne tür zorluklarla kaşılaşabiirsiniz? İhtiyaç duyabileceğiniz kaynaklar nelerdir?
5.2 Kendinize bazı zaman hedefleri belirleyin:
- Ders planını tamamla
- Ders anlatımı için yaklaşık tarih
- Yeni yöntemlerinizin öğrencileriniz üzerindeki etkisinin döküman haline getirilmesini ne zaman tamamlayacaksınız.
5. GÜN
Amaç:
• Öğrenciler için farklı motive etme yöntemleri kullanır.
• Karışık-blended bir ders oturumu planlar.
• Niteliğini tamamlamak için geleceğe yönelik adımlar atar.
• Dersin değerlendirmesini yapar.
Amaç:
• Gruba sunulan motivasyon kaynağı/yöntemi sunusunun video kaydı.(Seçmeli)
• Örnek ders planı. (Değerlendirme kriteri 9.1)
• Dersen kazanımlarının video günlüğü. (Değerlendirme kriteri 7.1)
5. Günün sonunda yansıtma:
5.1 Daha sonra ne yapacağını planlamaya başlama
- Hangi sınıf için ders planı yapacağını belirle
- Bu sınıfı seçme nedenleri neler?
- Öğrenciler üzerinde nasıl bir etkisi olacağını düşünüyorsunuz?
- Ne tür zorluklarla kaşılaşabiirsiniz? İhtiyaç duyabileceğiniz kaynaklar nelerdir?
5.2 Kendinize bazı zaman hedefleri belirleyin:
- Ders planını tamamla
- Ders anlatımı için yaklaşık tarih
- Yeni yöntemlerinizin öğrencileriniz üzerindeki etkisinin döküman haline getirilmesini ne zaman tamamlayacaksınız.
E-Öğrenme 4. Gün Etkinlikleri
E-Öğrenme 4. Gün Etkinlikleri
4. GÜN
Amaç:
• Öğrencileri teşvik etmek, motive etmek için çokluortam kaynaklarını kullanarak eğitim kaynakları/etkinlikleri geliştimek.
Kanıt:
• Podcast (ses dosyası)
• Video dosyası
• Ne planlandı, kaynağın kim için geliştirildiği, kaynağın destekleyeceği çıktı/amaçlar, kullanılacak araç ve seçilen ortamın yazılı olarak raporlaştırılması. (Değerlendirme kriteri 6.1)
• 4. gün sonunda üretilen çokluortam eğitim materyali. (Değerlendirme kriteri 7.1)
.
4. Günün sonunda yansıtma:
4.1 Motivasyon etkinliği yaratmak için hangi BİT aracını kullandınız? (Değerlendirme kriteri 7.1)
4.2 Öğrencilerin potansiyelini maksimum düzeye çıkartmak için bu aracı nasıl kullanırdınız? (Değerlendirme kriteri 6.1)
4.3 Bu kaynak/aracın hangi özellikleri uzmanlık alanınız/branşınız/mufredat için uygun? (Assessment criteria 8.1)
4.4 Ders sununuzu nasıl buldunuz? İyi geçti mi? Nasıl geliştirilebilirdi veya farklı olarak ne yapılabiilirdi?
4. GÜN
Amaç:
• Öğrencileri teşvik etmek, motive etmek için çokluortam kaynaklarını kullanarak eğitim kaynakları/etkinlikleri geliştimek.
Kanıt:
• Podcast (ses dosyası)
• Video dosyası
• Ne planlandı, kaynağın kim için geliştirildiği, kaynağın destekleyeceği çıktı/amaçlar, kullanılacak araç ve seçilen ortamın yazılı olarak raporlaştırılması. (Değerlendirme kriteri 6.1)
• 4. gün sonunda üretilen çokluortam eğitim materyali. (Değerlendirme kriteri 7.1)
.
4. Günün sonunda yansıtma:
4.1 Motivasyon etkinliği yaratmak için hangi BİT aracını kullandınız? (Değerlendirme kriteri 7.1)
4.2 Öğrencilerin potansiyelini maksimum düzeye çıkartmak için bu aracı nasıl kullanırdınız? (Değerlendirme kriteri 6.1)
4.3 Bu kaynak/aracın hangi özellikleri uzmanlık alanınız/branşınız/mufredat için uygun? (Assessment criteria 8.1)
4.4 Ders sununuzu nasıl buldunuz? İyi geçti mi? Nasıl geliştirilebilirdi veya farklı olarak ne yapılabiilirdi?
E-Öğrenme 3. Gün Etkinlikleri
E-Öğrenme 3. Gün Etkinlikleri
3.GÜN
Amaç:
• Öğrenme kaynakları oluşturmak için BİT tabanlı araçlar kullanarak kaynak/etkinlik geliiştirme.
• Kendi uzmanlık alanı ile ilgili olarak öğrencileri destekleyecek ve teşvik edip motive edecek uygun araçları seçme..
• Teknoloji kullanarak öğrencileri motive etmeyi hedefleyen bir ders oturumu planlama ve sunma..
Kanıt:
• Geliştirilen eğitim kaynakları, bu kaynakların öğrenciler/müfredat için niçin uygun olduğuna yönelik gösterilen nedenler ve kaynakların kullanımının avantal ve dezavantajları (Değerlendirme kriteri 6.1 ve 7.1)
3. Günün sonunda yansıtma:
3.1 Motivasyon etkinliği için hangi BİT araçları kullandınız? (Değerlendirme kriteri 7.1)
3.2 Öğrencilerin potansiyelini arttırmak için bu araçları nasıl kullanırdınız? (Değerlendirme Kriteri 6.1)
3.3 Uzmanlık alanınız/müfredat için bu kaynak/aracın uygun olmasını sağlayan özellikleri nelerdir? (Değerlendirme Kriteri 8.1)
3.4 Ders sunumunuzu nasıl buldunuz? Nasıl geçti? Neler geliştirilebilirdi veya daha farklı nasıl olabilirdi?
3.GÜN
Amaç:
• Öğrenme kaynakları oluşturmak için BİT tabanlı araçlar kullanarak kaynak/etkinlik geliiştirme.
• Kendi uzmanlık alanı ile ilgili olarak öğrencileri destekleyecek ve teşvik edip motive edecek uygun araçları seçme..
• Teknoloji kullanarak öğrencileri motive etmeyi hedefleyen bir ders oturumu planlama ve sunma..
Kanıt:
• Geliştirilen eğitim kaynakları, bu kaynakların öğrenciler/müfredat için niçin uygun olduğuna yönelik gösterilen nedenler ve kaynakların kullanımının avantal ve dezavantajları (Değerlendirme kriteri 6.1 ve 7.1)
3. Günün sonunda yansıtma:
3.1 Motivasyon etkinliği için hangi BİT araçları kullandınız? (Değerlendirme kriteri 7.1)
3.2 Öğrencilerin potansiyelini arttırmak için bu araçları nasıl kullanırdınız? (Değerlendirme Kriteri 6.1)
3.3 Uzmanlık alanınız/müfredat için bu kaynak/aracın uygun olmasını sağlayan özellikleri nelerdir? (Değerlendirme Kriteri 8.1)
3.4 Ders sunumunuzu nasıl buldunuz? Nasıl geçti? Neler geliştirilebilirdi veya daha farklı nasıl olabilirdi?
E-Öğrenme 2. Gün Etkinlikleri
E-Öğrenme 2. Gün Etkinlikleri
2. GÜN
Amaç:
• Motivasyonu etkileyen içsel ve dışsal faktörleri anlar ve ayırt eder.
• Öğrenme teorileri/modellerini öğrencilerin motivasyonuna uygular.
• Teknolojiden yararlanarak öğrencileri motive edebilecek öğrenme ve öğretme stratejilerini kullanır..
• BİT tabanlı araçlar kullanarak kaynaklar/etkinlikler geliştirir.
Kanıt:
• Sunulan öğrenme teorilerin power point sunuları. (Değerlendirme kriteri 4.1)
• Sunular yapılırken kaydedilen video kayıtları. (Değerlendirme kriteri 4.1)
• Maslow piramidi resimleri (Değerlendirme kriteri 4.1)
• Bloom piramidi resimleri (Değerlendirme kriteri 4.1)
• Bilgi ve Öğrenme Teknolojilerinin sınıfta kullanılması sırasında karşılaşılan veya karşılaşılabilecek zorlukların çözümleri veya olası çözümlerinin listesi. (Değerlendirme kriteri 6.1)
2. Günün sonunda yansıtma:
2.1 Günün sonunda neler öğrenildi?
2.2 Motivasyon teorisini doğrulayan ve çürüten, öğrenenlerde gözlenen davranışlara yönelik en az iki örnek verir. (Değerlendirme kriteri 4.2)
2.3 Bu motivasyon teaorileri bilgisi öğrencilere destek verme yönteminizi nasıl değiştirir. . (Değerlendirme kriteri 4.3)
2. GÜN
Amaç:
• Motivasyonu etkileyen içsel ve dışsal faktörleri anlar ve ayırt eder.
• Öğrenme teorileri/modellerini öğrencilerin motivasyonuna uygular.
• Teknolojiden yararlanarak öğrencileri motive edebilecek öğrenme ve öğretme stratejilerini kullanır..
• BİT tabanlı araçlar kullanarak kaynaklar/etkinlikler geliştirir.
Kanıt:
• Sunulan öğrenme teorilerin power point sunuları. (Değerlendirme kriteri 4.1)
• Sunular yapılırken kaydedilen video kayıtları. (Değerlendirme kriteri 4.1)
• Maslow piramidi resimleri (Değerlendirme kriteri 4.1)
• Bloom piramidi resimleri (Değerlendirme kriteri 4.1)
• Bilgi ve Öğrenme Teknolojilerinin sınıfta kullanılması sırasında karşılaşılan veya karşılaşılabilecek zorlukların çözümleri veya olası çözümlerinin listesi. (Değerlendirme kriteri 6.1)
2. Günün sonunda yansıtma:
2.1 Günün sonunda neler öğrenildi?
2.2 Motivasyon teorisini doğrulayan ve çürüten, öğrenenlerde gözlenen davranışlara yönelik en az iki örnek verir. (Değerlendirme kriteri 4.2)
2.3 Bu motivasyon teaorileri bilgisi öğrencilere destek verme yönteminizi nasıl değiştirir. . (Değerlendirme kriteri 4.3)
E-Öğrenme 1. Gün Etkinlikleri
E-Öğrenme 1. Gün Etkinlikleri
1. GÜN
Amaç:
• BİT’nin yaşama ve insanların öğrenme yöntemlerine etkisini ifade eder.
• BİT’nin özelikle sosyal ağlar ve elektronik iletişim aracılığı ile insanlar üzerinde sosyal etkisini ve yurttaşlık ve Avrupa vatandaşlığına nasıl katkıda bulunabileceğini ifade eder.
• Farklı elektronik iletişim yöntemleri kullanır ve bu yöntemlerin öğrencileri teşvik etme ve derse katılımlarını sağlamada nasıl kullanılabileceğini tanımlar.
Kanıt:
• Oluşturduğu Blog ve Ning sitelerinin web adresleri. (Değerlendirme kriteri 3.1)
• Becta Wheel jigsaw puzzle fotoğrafı (Seçmeli: parçları düzenleme mantığı ile ilgili açıklamaların kaydı). (Değerlendirme kriteri 1.1)
• Farklı sanal iletişim yöntemleri ile oluşturulan zihin haritası. (Değerlendirme kriteri 3.2)
Yansıtma Soruları Değerlendirme
1.2 Teknolojinin öğrenmeye katkısı ve daha toplumsal ve küresel düzeyde potansiyel yararlarını uygulamalarına yansıtır. Sosyal ağların eğitimde kullanımına ilişkin fırsat ve olanakları dikkate alır. (Değerlendirme kriteri 2.1)
1.3 İki elektronik iletişim yöntemi tanımlar ve öğrenme ve öğretme için nasıl kullanılabileceğini açıklar. Her yöntemin avantaj ve dezavantajlarını nasıl kullanılması gerektiğini analiz eder. (Değerlendirme kriteri 3.2)
1.4. Artan sanal iletişim seçeneklerini ve öğrenenlerin ihtiyaç duyduğu transfer edilebilir bu becerileri kullanmaları doğrultusundaki uyugulamaları yansıtır.
1. GÜN
Amaç:
• BİT’nin yaşama ve insanların öğrenme yöntemlerine etkisini ifade eder.
• BİT’nin özelikle sosyal ağlar ve elektronik iletişim aracılığı ile insanlar üzerinde sosyal etkisini ve yurttaşlık ve Avrupa vatandaşlığına nasıl katkıda bulunabileceğini ifade eder.
• Farklı elektronik iletişim yöntemleri kullanır ve bu yöntemlerin öğrencileri teşvik etme ve derse katılımlarını sağlamada nasıl kullanılabileceğini tanımlar.
Kanıt:
• Oluşturduğu Blog ve Ning sitelerinin web adresleri. (Değerlendirme kriteri 3.1)
• Becta Wheel jigsaw puzzle fotoğrafı (Seçmeli: parçları düzenleme mantığı ile ilgili açıklamaların kaydı). (Değerlendirme kriteri 1.1)
• Farklı sanal iletişim yöntemleri ile oluşturulan zihin haritası. (Değerlendirme kriteri 3.2)
Yansıtma Soruları Değerlendirme
1.2 Teknolojinin öğrenmeye katkısı ve daha toplumsal ve küresel düzeyde potansiyel yararlarını uygulamalarına yansıtır. Sosyal ağların eğitimde kullanımına ilişkin fırsat ve olanakları dikkate alır. (Değerlendirme kriteri 2.1)
1.3 İki elektronik iletişim yöntemi tanımlar ve öğrenme ve öğretme için nasıl kullanılabileceğini açıklar. Her yöntemin avantaj ve dezavantajlarını nasıl kullanılması gerektiğini analiz eder. (Değerlendirme kriteri 3.2)
1.4. Artan sanal iletişim seçeneklerini ve öğrenenlerin ihtiyaç duyduğu transfer edilebilir bu becerileri kullanmaları doğrultusundaki uyugulamaları yansıtır.
Kaydol:
Kayıtlar (Atom)